TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Peyzaj Mimarlığı Oğrencilerinden Çağrı!

GENEL MERKEZ
11.09.2006 (Son Güncelleme: 27.09.2006 17:54:41)

Bizim de Söyleyecek Sözümüz Var.. "BİZ GELECEĞİZ"...

BİZ “GELECEĞİZ”!..

BİZİM DE SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ  VAR!

         “MESLEĞİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP  ÇIKIYORUZ…”

 

Öğrenci Arkadaş,

 

Sadece iyi bir meslek sahibi olabilmek, geleceğini kurabilmek için  büyük fedakarlıklarla ve masraflarla üniversiteye hazırlandın ve bugün buradasın. Eğitim süreci de benzer zorluklar ve sıkıntılarla geçecek. Ailelerimiz ve yakınlarımız da bizi okutmak ve geleceğimizi kurmamıza yardımcı olabilmek için bu sıkıntıları ve fedakarlıkları bizimle paylaşaçak. Hayalinde iyi bir peyzaj mimarı olmak ülkene ve çevrene karşı sorumluluklarını yerine getirmek var. Ve tabii ki mesleğinin, emeğinin karşılığını almak ve insanca bir yaşam…

 

Öğrenci Arkadaş,

 

Bugün birileri bunca yıllık emeğimize ve geleceğimize ipotek koymaya, mesleğimizi, uzmanlık alanlarımızın temel varlık nedenleri ortadan kaldırmaya,   6000 peyzaj mimarını yok saymaya çalışıyor.

 

“Mesleki Haklarımız ve Geleceğimiz Gasp Ediliyor”

 

“Orman Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği ve Ağaç İşleri Mühendisliği” yasası Temmuz 2006 ‘da meclisten geçti. Yasa, iktidar yanlısı Orman Mühendisleri Odası’nın  kapalı kapılar ardında yaptığı çirkin kulisler ve birtakım siyasi rant hesaplarının ürünü. Üst kuruluşumuz TMMOB ve örgütlü gücümüz Peyzaj Mimarları Odası’ nın bunca yıllık bilimsel, mesleki birikimi yerine, rant  çevrelerinin çıkar hesapları referans alınmıştır. Bu  durum insani değerlere ve bilimsel yönteme yabancıdır.

“Yasa Tasarısı”nın görüşüldüğü sürece müdahele eden Oda’mız yasaya karşı yürüttüğü basın açıklamaları, eylemlilikler ve temaslarla tasarıda yer alan ve Orman Mühendisleri’ ne devredilen yetkiler arasında olan “peyzaj projelerinin yapımı” bendini tasarıdan çıkarttırmayı başarmıştır. Buna karşın yasa bu haliyle  Peyzaj Mimarlığı mesleğinin  uzmanlık alanlarının gasp edilmesini ifade etmekte ve mesleğimizi yok saymaktadır.

Öğrenci Arkadaş,

Mesleğimizi elimizden alarak geleceğimize ipotek koymaya çalışanlara, geleceğin Peyzaj Mimarları olarak söylecek sözümüz olsun.

*Hep birlikte haklılık ve doğruluk nidalarımızı yükseltmek

*Kamuda hakkımız olan  Peyzaj Mimarlığı unvanımızı

  istemek,    

*Siyasal ve rantsal paylaşımlar arenasının bizim mesleğimiz                           

  olmadığını söylemek,    

*Ülkemiz doğal kaynakları olan ormanlarımızın, 2B yasası  ile

  talanına izin verecek yeminli orman bürolarına teslim 

  etmeyeceğimizi söylemek,

*Siyasilerin işinin bilim olmadığını göstermek,

*Mühendislik ve mimarlık mesleklerinin ihtisaslarına göre

  yönetmeliklerinin onaylandığı yerin Meclis değil Anayasal bir

  hakla TMMOB olduğunu göstermek için;

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’ nın çağrısıyla ülkenin dört bir yanından, hocalarımızla, kamuda çalışan meslektaşlarımızla, müelliflerimizle, işsizimizle, öğrencimizle ailemizle, bize destek veren bilimin ve insan aklının yanında olan dostlarımızla Ankara’ da buluşuyoruz.

"Mesleğimize ve Geleceğimize Sahip Çıkıyoruz"...

 

 

 

 

YORUMLAR

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir

Toplam 0 adet.

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.


Okunma Sayısı 1172