TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Kültürpark Sahipsiz Değil

İZMİR
19.09.2006 (Son Güncelleme: 19.10.2006 16:38:48)

İzmir’in simgesel kimliği ve en merkezi yeşil alanı olan, tüm kent halkının geniş ölçüde yararlandığı, içerisinde egzotik türlerin de yer aldığı 7261 adet ağaç barındıran KÜLTÜRPARK, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yer altı otoparkı yapılma tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

 

2. Derece Doğal ve Tarihsel Sit Alanı kapsamındaki alanda otopark yapımını “mevcut ağaçların yer altı otoparkı inşaatından etkilememelerini sağlamak üzere yapım aşamasında botanik uzmanı ve peyzaj mimarı görevlendirilecektir” plan notuyla uygun gören Koruma Kurulu son derece sakıncalı bir karar alarak Kültürpark’ın betonlaşmasının önünü açmıştır. İzmir bu kararla simgesel kimliğini yitirecektir. Zemin altına yapılacak düzenlemeler ve betonlaşma Kültürpark’ta yetersiz toprak derinliği nedeniyle mevcut bitki dokusunun yaşatılmasını engelleyecektir.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesinin Koruma Kurulu’nun kararında belirtilen “bilimsel görüş” alınmadan başlattığı otopark inşaatı durduruldu. Halen dava süreci devam eden alanda mahkeme kararı beklenmeli ve yürütülen çalışmalar durdurulmalıdır.  

 

Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi de açılan davaya müdahil olarak bu konudaki görüşlerini basında ve medyada dile getirmeye devam ediyor.

Okunma Sayısı 2571