TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Ağaçlara Korsan Zımba 31.08.2017 / Hürriyet

GENEL MERKEZ
31.08.2017 (Son Güncelleme: 05.09.2017 10:36:59)

 

Ankara`nın merkezindeki ağaçlar; gövdelerine zımba, çivi ve raptiyelerle çakılan korsan el ilanları yüzünden zarar görüyor.

İlan parası vermek istemeyen kişilerce hazırlanıp, asılan ilanların yoğun olduğu semtlerin başında Kızılay, Ulus, Sıhhiye, Cebeci geliyor. Üniversite, iş ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu semtlerdeki ağaçların gövdelerine asılan korsan ilanlar arasında kiralık ve satılık ev, öğrenci yurdu, tesisat ve tadilat işi ilanları yer alıyor. İlanların asılmasında kullanılan zımba, çivi ve raptiye gibi delici metal araçlar ise ağaçları, dışarıdan gelebiecek hastalıklara açık hale getiriyor. Korsan ilanlar konusunda belediyelerin denetimlerini sıklaştırması gerektiğini belirten Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, şunları söyledi:

"Ağaçların, tabela niyetine kullanılmasını kesinlikle onaylamıyoruz. Oraya genellikle ilanlarını bedavaya getirmek isteyenler asıyor. Ağaçların gövdeleri korsan ilanlarla doluyor. Ağaçların, ağaç olarak kalması lazım. Üzerlerine raptiye ya da zımba çakılmaması gerekiyor. Bir insana sürekli iğne batırıldığını düşünün. Bir yerden sonra mikrop gelir, hasta yapar. Bunu, onun gibi düşünmek gerek.

 

İSTERLERSE ENGEL OLABİLİRLER


Bu ilanlar ağacın kabuğuna asılıyor. Ama bu bir defa yapılmıyor. Ağaç bir şekilde zedelenmiş oluyor. Zımbayla açılan her delikten bitkiye zarar verebilecek mikropların girme imkânı daha çok artıyor. Ağaç zedelendiği için gelişimine olumsuz etkisi oluyor. Zedelenmiş ağaç, iklimsel dış etkenlere daha çok maruz kalıyor. Bu konuda belediyelerin daha sık denetleme yapması lazım. İlanların altında telefon numaraları var. O ilanlardan, bunu asanlara ulaşması çok kolay. Eğer isterlerse engel olabilirler."

 

CEZASI 3 BİN TL

Kabahatler Kanunu`na göre meydanlara, parklar ile cadde ve sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara ya da özel mülkiyete ait alanlara izin alınmadan bez, kâğıt ve benzeri afiş ve ilan asanlara, 100 ilâ 3 bin TL arasında idari para cezası veriliyor. İlan ve afişelrin kaldırılmasına ilişkin masraflar da ilgili kişilerden tahsil edilir. 

 

Okunma Sayısı 149
Fotoğraf Galerisi