TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Salda Golü`ne Millet Bahçesi Yapılacağı Duyurulmuştu; Meslek Odaları Ve Çevrecilerden Tepki: Projeden Vazgeçin. 03.02.2019/t24

GENEL MERKEZ
04.02.2019 (Son Güncelleme: 04.02.2019 11:40:56)

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum`un Burdur’da doğal güzelliğiyle ve kum yapısıyla öne çıkan Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılacağının duyurmasının ardından başta meslek örgütleri ve çevreciler olmakla birlikte pek çok kesimden karara tepki geldi.

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum‘un Burdur`da doğal güzelliğiyle ve kum yapısıyla öne çıkan Salda Gölü`ne Millet Bahçesi yapılacağının duyurmasının ardından başta meslek örgütleri ve çevreciler olmakla birlikte pek çok kesimden karara tepki geldi.


Cumhuriyet‘ten Zehra Özdilek‘e konuşan Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Salda Gölü`nün korunması gereken bir alan olduğunu belirterek, Millet Bahçesi yapıldığında bunun pek mümkün olamayacağını söyledi. Oruçkaptan, "Anladığım kadarıyla bakanlıkların turizm hedefli projeleri var. Bunu da Millet Bahçesi adı altında değerlendirmek istiyorlar. Millet Bahçesi`nin kriterleri ortada yok. Piyasası yok yönetmeliği yok. Millet Bahçesi`nde ne olacak ne olmayacak belli olmadığı için Millet Bahçesi ilan edilen birçok yer aslında kent parkı, bahçe değil. Bahçe özellikleri çok farklı bir şey. Oda olarak bir çalıştay yaptık. Nasıl olması gerektiği ile ilgili açıklama yaptık. Bahçe özelliği taşıması lazım, çok fazla yeşil alan olmalı. Salda Gölü bir tabiat parkı" diye konuştu.


Oruçkaptan Millet Bahçeleri`ni TOKİ`nin yaptığına değinerek şöyle devam etti:


"TOKİ Türkiye`de inşaat sektörünün kalitesiz ve betona dönmesinin en büyük sebeplerinden birisi. Millet Bahçesi ilan edilen yerlerin daha sonra neye dönüştürüleceğini de çok bilmiyoruz. Bu kararı doğru bulmuyoruz. Dünyada nadir görülen bir yer olan Salda Gölü korunmaya alınmalı. Çevresinde çok özel bir bitki dokusu var. Şu anki haliyle bile çok yoğun kullanımlı. Millet Bahçesi olamaz. Uygulamaya konulursa yasal yoldan tepkimizi koyarız."

 

Haberin tamamı için tıklayınız

Okunma Sayısı 84
Fotoğraf Galerisi