TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Salda’Ya Dokunma! 03.02.2019/cumhuriyet

GENEL MERKEZ
04.02.2019 (Son Güncelleme: 04.02.2019 13:34:08)

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Salda Gölü çevresinde yaklaşık 300 bin metrekarelik alana Millet Bahçesi yapılacağını açıklamasına büyük tepki var. Kurum’a meslek odaları ve sosyal medyadan da yurttaşlar tepki gösterip Salda Gölü’nün olduğu gibi kalmasını istedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum`un Salda Gölü çevresinde yaklaşık 300 bin metrekarelik alana Millet Bahçesi yapılacağını açıklamasına büyük tepki var. Kurum`a meslek odaları ve sosyal medyadan da yurttaşlar tepki gösterip Salda Gölü`nün olduğu gibi kalmasını istedi.

 

ŞİMDİ BİLE YOĞUN KULLANIMLI`

Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, Salda Gölü`nün korunması gereken bir alan olduğunu belirterek, Millet Bahçesi yapıldığında bunun pek mümkün olamayacağını söyledi. Oruçkaptan, "Anladığım kadarıyla bakanlıkların turizm hedefli projeleri var. Bunu da Millet Bahçesi adı altında değerlendirmek istiyorlar. Millet Bahçesi`nin kriterleri ortada yok. Piyasası yok yönetmeliği yok. Millet Bahçesi`nde ne olacak ne olmayacak belli olmadığı için Millet Bahçesi ilan edilen birçok yer aslında kent parkı, bahçe değil. Bahçe özellikleri çok farklı bir şey. Oda olarak bir çalıştay yaptık. Nasıl olması gerektiği ile ilgili açıklama yaptık. Bahçe özelliği taşıması lazım, çok fazla yeşil alan olmalı. Salda Gölü bir tabiat parkı" dedi. Oruçkaptan Millet Bahçeleri`ni TOKİ`nin yaptığına değinerek şöyle devam etti: "TOKİ Türkiye`de inşaat sektörünün kalitesiz ve betona dönmesinin en büyük sebeplerinden birisi. Millet Bahçesi ilan edilen yerlerin daha sonra neye dönüştürüleceğini de çok bilmiyoruz. Bu kararı doğru bulmuyoruz. Dünyada nadir görülen bir yer olan Salda Gölü korunmaya alınmalı. Çevresinde çok özel bir bitki dokusu var. Şu anki haliyle bile çok yoğun kullanımlı. Millet Bahçesi olamaz. Uygulamaya konulursa yasal yoldan tepkimizi koyarız."

 

Haberin tamamı içintıklayınız. 

Okunma Sayısı 100
Fotoğraf Galerisi