TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Tmmob Bursa 6. Yerel Kadın Kurultayı Düzenleme Kurulunda Yer Aldık.

BURSA
04.07.2019 (Son Güncelleme: 04.07.2019 11:47:29)

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği Kadın Çalışma Grubu Bursa Yerel Kadın Kurultayı 22 Haziran 2019 tarihinde BAOB yerleşkesinde gerçekleştirdi.

 

 

Birlikte eşit adil yaşanabilir yarınlarımız için KADINLAR BİZ VARIZ dedi…

 

Bursa`da 22 Haziran 2019 Cumartesi günü Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi Makine Mühendisleri Odası Bursa Şube Remzi Erişler Konferans Salonunda, TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Yerel Kadın Kurultayı düzenlendi.

 

Kurultayda birçok kurum ve kuruluşun kadın başkan ve temsilcileri, mimar, mühendis, plancı kadınlar hazır bulundu.

 

Kurultayın açılışı Mudanya Belediyesi Kültür Sanat Müdürlüğü tarafından destekli gönüllü öğrencilerin özgün müzik dinletisi ile yapıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şube Başkanı ve Bursa Yerel Kadın Kurultayı Koordinatörü Necla Özkaplan Yörüklü, "Kadın haklarının savunulması, korunması ve geliştirilmesi, öncelikle kadının yaşam hakkının güvence altına alınması, kadına yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması ile mümkündür" dedi.

 

Yörüklü, "Sağlıklı kuşakların yetişmesi ve sonucunda çağdaş bir Türkiye‘nin oluşumunda asıl temelin kadınlarımız olacağı bilinci ile düzenlediğimiz bu Yerel Kadın Kurultayımızda, Kadın sorunlarının gündeme gelmesi ve çözüm yollarının bulunması yönünde kurultayımızın başarılı olacağı inancındayım." diye konuştu.

 

TMMOB Kadın Çalışma Grubu Başkanı M. Işık Gürbulak ise konuşmasında, TMMOB 6. Kadın Kurultayı çalışma başlıklarının, TMMOB`de Kadın Örgütlülüğü, Kadına Yönelik Şiddet, güncele ve gündeme dair konular olduğunu belirtti.

 

Gürbulak, "45. Dönem Kadın Çalışma Grubu olarak programımıza aldığımız ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimleri` ile ilgili çalışmalarımıza hız vermeyi ve sizlerin de katkısıyla tüm TMMOB üyelerine yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Bir diğer kurumsal kazanımımız olan Cinsiyet Ayrımcılığı Takip Sekretaryası ( CATS ) yönetmeliği hazırlanarak hayata geçirildi" diyerek konuşmasını tamamladı.

 

TMMOB Kadın Çalışma Grubu Üyesi, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül İbici Oruçkaptan ise eşit ve özgür bir ülkede ve dünyada yaşamak için mücadele eden tüm kadınları selamladığını belirterek, "Geleceği savunmak için, savaş ve işgal politikalarına geçit vermemek için, erkek egemen istem ve siyaseti değiştirmek için her zaman olduğu gibi bugün de gücümüz ve örgütümüzle, kalplerimizin kolektif birlikteliği ile başaracağız" dedi.

 

Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özer de açılışta yaptığı konuşmada "Kadın varsa demokrasi var diyerek, toplumda kadınların üretimde, yönetimde, siyasette aktif olarak yer aldığı, fiziksel, duygusal şiddetten, tacizden uzak olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı günlere ulaşmamız temennisiyle TMMOB BURSA 6.Yerel Kadın Kurultayının düzenlenmesine katkı koyan herkese teşekkür ediyorum" ifadeleriyle kurultayın başarıyla geçmesi dileğinde bulundu.

 

Okunma Sayısı 19
Fotoğraf Galerisi