TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şubesi’Nden Kanuni Bulvarı Ve Boztepe Açıklaması!

TRABZON
29.07.2019 (Son Güncelleme: 29.07.2019 12:20:20)

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasında kent içinde kalan birkaç yeşil dokunun Trabzon`un elinden alındığı belirtilerek, bu konuda karar vericilerin şehri yeşil alanlardan mahrum bırakmaya çalıştığı ifade edildi.

 

 Trabzon, her nereye gidilirse yeşili ile, denizi ile, tarihi ile bilinen, insanı ile övünen şehir. Maalesef son yıllarda artık bu özelliklerinin her biri teker teker Trabzon‘un ve Trabzonlunun elinden alınıyor. Kent içinde kalan birkaç yeşil dokunun, bu konuda karar vericilerin şehri yeşil alanlardan mahrum bırakmaya çalıştığını görüyoruz. Yeşil Trabzon diyoruz, şu anda Türkiye‘de kent merkezi en az yeşil olan şehirlerden bir tanesi. 

 

Kentleşme uğruna kent içindeki tüm yeşil alanlar bir bir yok edildi. Kim tarafından yok ediliyor? Kim suçlu? Aslında bunda suçlu hepimiz, tüm Trabzon yaşayanları. Bu açıklamamızda  Kanuni Bulvarı ile kent içinde kalan birkaç yeşil dokunun da Trabzon‘un elinden alınmasına, karar vericilerin şehri yeşil alanlardan mahrum bırakmaya çalışıyor olmasına değinmek istiyoruz. Öyle ki, Kanuni Bulvarı evet belki şehrin trafiğini bir nebze rahatlamasını sağlayacak. Ama bizlerin, çocuklarımızın ilerleyen yıllarda alacakları nefesten çalarak bunu yapmamalı. Biz Trabzon yeşilini kaybetti, kent içerisinde artık yeşil doku yok denecek kadar az derken, Kanuni Bulvarı nerede bir ağaç grubu, nerede bir yeşil doku varsa özellikle oradan geçiyor, geçiriliyor. Bizim, çocuklarımızın alacağı nefesleri bir bir yok ediyor.

 

Trabzon‘un kent gözü, kent balkonu Boztepe. Tarihi binlerce yıl eskiye dayanan güzel Boztepe. Güneşin en güzel battığı yerde artık, kente saplanan bir tünel çalışması ile Trabzon için umutlar batıyor artık. Evet, yol, tünel Trabzon‘un ihtiyacı, kanayan bir diğer yarası elbet ama bu şekilde mi olmalı? Oysa belki de çözümü o kadar basit ki. Tünel girişi oradan değil de çok daha geriden mi verilmeliydi? Ama her ne olursa olsun o yolun Trabzon‘un gözbebeği Boztepe‘nin kalbinden geçmesi kabul edilebilecek bir karar değildir. Çok daha önce TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şubesi olarak Trabzon kentinin yeşil sorununa defalarca değinmiş, uyarılarda bulunmuştuk. Şimdi tekrar soruyoruz. Bu kararları kim veriyor? Kim kentin elinde avucunda kalan son yeşil parçalarını Trabzon‘dan mahrum bırakıyor?

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Trabzon Şubesi 

Okunma Sayısı 67
Fotoğraf Galerisi