TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Halk Tv- "tarımda Neler Oluyor?" Programı Konuğu Oda Başkanımız Ayşegül Oruçkaptan 31.10.2019

GENEL MERKEZ
01.11.2019 (Son Güncelleme: 14.11.2019 11:30:25)

31 Ekim 2019 tarihinde HalkTV`de yayınlanan TARGEV Başkanı Sami DOĞAN tarafından sunulan Tarımda Neler Oluyor? Programına Oda Genel Başkanımız Ayşegül Oruçkaptan ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör canlı yayın konuğu oldu.

"Bir Çağdaşlaşma Öyküsü Cumhuriyet Devriminin Büyük Eseri Atatürk Orman Çiftliği " konusu üzerine değerlendirmeler yapıldı

Programda Oda Başkanımız AOÇ`nin kuruluş amaçlarına değinerek, tarımsal gelişme tarımsal yayım açısından örneklik etme, dinlence ve eğlence amaçlı yeşil ve açık alan oluşturma olduğu vurgusunu dile getirdi.

Atatürk Orman Çiftliğinin kaybedilme süreci üzerine bilgilendirme yaparak Ankara ve Türkiye açısından önemine değindi. "AOÇ`nin tüm bu sebeplerle TC tarihinin en önemli kilometre taşlarından olduğunu söyleyebiliriz. Çağdaşlaşmanın, tekniğe yönelişin, sosyal anlayışın, mucize yaratmanın bir simgesidir." sözleri ile önemine bir kez daha vurgu yaptı.

AOÇ`nin korunmasına yönelik olarak "En başta yapılması gereken, AOÇ`nin, kuruluş amacı ve ruhu belleklerimizde yer aldığı şekliyle tekrar hatırlanmalı ve güncellenerek hayata geçirilmelidir. Yaşanan toprak kayıpları Atatürk Orman Çiftliğine ve halka iade edilmeli, vasiyet yerine getirilmelidir. Tekrar belki de bir yasa çıkartılmalı Atatürk Orman Çiftliği toprakları bugün de yarın da değişiklik yapılamayacak bir yasa ile korunabilmelidir. " önerilerinde bulundu.

Anka Park, AOÇ gibi insanların ücretsiz yararlanabileceği, doğa ve tarih açısından önemli bir alanın doğal ve kültürel yapısını tahrip edip yapılaşma ve sert zemine boğduğu hem kamu yararını ortadan kaldırılmış olduğu hem de kent ekosistemini dönüşü olmayan tahribata maruz bıraktığına dair eleştirilerini dile getirdi.

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak Atatürk Orman Çiftliğindeki toprak kayıplarına karşı hukuki mücadelemiz devam edeceğini ve her mecrada önemini vurgulayacağımızı tekrar yeniledi.

Okunma Sayısı 102
Fotoğraf Galerisi