TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Kent Gündemi | Mahkemeden Urla Villaları Kararı

İZMİR
17.03.2020 (Son Güncelleme: 23.03.2020 11:33:46)

İzmir’in Urla ilçesinde bulunan ve kamuoyunda uzun süre tartışmalara neden olan Urla Villaları için mahkemeden beklenen karar geldi.

 İzmir`in Urla ilçesinde bulunan ve kamuoyunda uzun süre tartışmalara neden olan Urla Villaları için mahkemeden beklenen karar geldi. TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ve ilgili diğer meslek odaları tarafından imar planlarına açılan davada, İzmir 2. İdare Mahkemesi, planları kamu yararına aykırı bularak iptal etti. 

 

İzmir 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda, "Dava konusu planda ‘konut alanı` olarak belirlenen alanın, mevcut yapılaşma sınırlarını da aşacak biçimde belirlenmiş olmasının koruma ilkelerine aykırı olduğu hususları dikkate alındığında ise, anılan bu hususlar yönünden hukuka, imar mevzuatına, koruma ilkeleri ve kamu yararına uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır" ifadelerine yer verildi.

 

Öte yandan tartışmalara neden olan imar planlarının iptaline oybirliği ile karar verildi.

 

Ne olmuştu ?

 

İzmir`in Urla ilçesi Zeytineli Köyü Hacılar Koyu`ndaki villların kaçak yapıldığı iddialarıyla başlayan, daha sonra villaların bulunduğu alanın birinci derece doğal SİT alanı kapsamından, inşaata izin veren 3`ncü derece SİT alanına dönüşmesinin ardından konu yargıya taşınmıştı. Bahse konu villaların da aralarında bulunduğu alanın SİT derecesinin düşürülmesinin iptali davası sürerken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni imar planları hazırlamıştı. TMMOB, o dönemde imar planlarının iptali için dava açacağını duyurmuştu.

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi

14.Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı 6
Fotoğraf Galerisi