TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

Bilgisayar Destekli Tasarım Ve Gorselleştirme Onlıne Eğitimi

GENEL MERKEZ
18.05.2020 (Son Güncelleme: 20.05.2020 15:33:44)

AutoCAD ve Modelleme eğitim kayıtlarımız başlamıştır.

 Bilgisayar Destekli Tasarım ve Görselleştirme Online Eğitimi başvuruları başladı.

Eğitim sonunda katılımcılara TMMOB Peyzaj Mimarları Odası tarafından katılım belgesi verilecektir. 

Eğitim programı:

Eğitim Başlangıç Tarihleri

I. Modül 8 Haziran 2020: AutoCAD ile Bilgisayar Destekli Tasarım

II. Modül 13 Temmuz 2020: 3 Boyutlu Temel Görselleştirme

Herbir modül 5 hafta boyunca hafta içi 2 gün 14:00 – 16:00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

Detaylı program için aşağı kaydırınız.

Herbir modül için eğitim Fiyatları:

PMO ve TMMOB`a bağlı diğer oda üyeleri - 350,00₺  

PMO-Genç Üyesi ve  Peyzaj Mimarlığı Lisans Öğrencileri (*), İşsiz PMO Üyesi (**) - 250,00₺ 

Dış Katılım: 450,00₺

(**): İşsiz ve Oda üyesi meslektaşların katılımında ıslak imzalı işsizlik durumu beyanı esas kabul edilecek olup, yanlış beyandan kaynaklanacak tüm yasal sorumluluklar beyan sahibine ait olacaktır.

(*): Lisans öğrencilerinin katılımında üniversiteden alınmış mevcut kayıtlılık durumunu gösterir öğrenci belgesi sunulması gerekmektedir.

Eğitimler en fazla 50 kişilik gruplara çevrim içi olarak verilecektir. İnternet üzerinden yapılan eğitim, soruların da sorulabileceği, etkileşimli bir ortamda gerçekleşecektir.

Katılım için, en geç 5 Haziran 2020`ye kadar TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi +90 (312) 418 62 50 nolu telefonundan Bilal Emre Aslan ile görüşülerek kontenjan durumuna göre kayıt yaptırılıp eğitim bedelinin aşağıdaki IBAN numaralarından birine "Meslek içi eğitim bedeli" açıklamasıyla yatırılması ve e-posta yoluyla ödeme dekontunun PMO Genel Merkez‘e ulaştırılması gerekmektedir.

TC İş Bankası Meşrutiyet Şubesi

TR26 0006 4000 0014 2130 5355 24 

TC Garanti Bankası Maltepe Şubesi

TR52 0006 2000 1140 0006 2987 83

Katılımın yeterli kişiye ulaşmaması nedeniyle eğitimin yapılmaması durumunda yapılan ödemeler iade edilecektir.

 

Modül-1

AutoCAD Eğitim programı

 

 • Bilgisayar Destekli Tasarım 2 Boyutlu Çizim Tekniğine Giriş(AutoCAD programının ara yüzü ve tanıtımı: Çekme menüleri ve araç çubuğu, Komut girme işlemi, çizimlerde kullanılan yardımcı komutlar)
 • Bilgisayar Destekli Haritalama Kapsamında Proje Tasarımı(Bina tasarımı: Line Komutu Kullanılarak Binanın Yatay ve Düşey AksÇizgilerinin Çizilmesi, Yatay Aks Çizgisinin Offset Komutu Kullanılarak DüşeyDoğrultuda 3 Birimlik Aralıklarla Kopyalanması, Düşey Aks Çizgisinin Offset Komutu Kullanılarak Yatay, Doğrultuda 4 Birimlik Aralıklarla Kopyalanması, Üst Yatay Aks Çizgisinin Offset Komutu İle 2 Birim, Kopyalanması,  Offset Komutu İle Duvar Kalınlıklarının Girilmesi, Fazlalık Duvarların Trim Komutu İle Kırpılması)(Ödev 1)
 • Bilgisayar Destekli Haritalama Kapsamında Proje Tasarımı(Kapı Çizimi :Farklı Yönlere Açılan Kapıların Çizimi, Kapıların Yerleştirilmesi, Kapıların Arasında Kalan Fazlalık Duvarların Trim, Komutu İle Kırpılması, Copy Komutunun Kullanılması, Çizim İşlemlerinde Layer(Katman) Kullanımı)(Ödev 2)
 • Bilgisayar Destekli Tasarım Kapsamında Projenin Geliştirilmesi ve Ölçülendirilmesi (Modıfy Çekme Menüsü:Array Komutu, Obje Ölçeklendirme (Scale), Blok Patlatma (Explode),  Obje Döndürme (Rotate), Obje Germek (Stretch), Obje Kırma (Chamfer),  Belirlenen Bir Yarıçapa Göre Çizgilerin Birleştirilmesi (Fillet),  Nesneleri Kesme (Break), Çizginin İstenilen Yönde Uzatılması (Extend))(Ödev 3)
 • Bilgisayar Destekli Tasarım Kapsamında Projenin Geliştirilmesi ve Ölçülendirilmesi (Ölçülendirme ve Ölçülendirme Ayarları:Aligned Komutu Linear Komutu, Arc Lenght Komutu, Ordinate Komutu, Radius Komutu, Diameter Komutu, Angular Komutu)(Ödev 4)
 • Bilgisayar Destekli Tasarım Kapsamında Projenin Geliştirilmesi ve Ölçülendirilmesi (Text Style Ayarları (Yazı Stili Ayarları), Dimension Style (Ölçülendirme Stili) ve Tarama İşlemi)(Ödev 5)
 • Bilgisayar Destekli Tasarım Kapsamında AutoCAD Yardımıile 3 Boyutlu Çizim Tekniğine Giriş(Autocad ile 3 Boyutlu Tasarım: Extrude Komutu, Union Komutu, Subtract Komutu, Intersect Komutu, Masa Çizimi)(Ödev 6)
 • Bilgisayar Destekli Haritalama Kapsamında 3 Boyutlu Modellemede Ek Komutlar(3 Boyutlu Modellemede Ek Komutlar: Viewports Komutu, Extrude Faces Komutu, Rotate Faces Komutu)(Ödev 7)
 • Bilgisayar Destekli Haritalama Kapsamında 3 Boyutlu Modellemede Ek Komutlar (Yüzey Renklendirilmesi ve Motiflendirme: Color Faces Komutu, Imprint Edges,Copy Edges,Rotate Komutu,Create Camera Komutu)(Ödev 8)

 

 

Modül-2

SketchUp eğitim programı

 

 1. SketchUp Tanıtım ve arayüz ve SketchUphareket: (Orbit Pan, Zoom, Zoom Window Extends Walk ve Look Around Ayarları)SketchUp Görünüm Ayarları (Edge Style, Face Style, Shadow Fog Gölge ve Sis Özellikleri) ve Scenes Özelliği Detaylı Anlatım (Ödev 1)SketchUp Component Group ve Layer İşlemleri: (Component Oluşturma ve Özellikleri, Group Özellikleri, Hide Unhide Özellikleri, Layers Özelliği, Lock Unlock Özelliği) (Ödev 2)
 2. SketchUp komutları (Move Komutu Rotate Komutu, Scale Komutu Detaylı Anlatım)(Ödev 3)SketchUp Çizim Araçları: (Line Komutu Kullanımı 1, Line Komutu ile Ölçülü Çalışma Rectangle Özelliğinin Kullanımı Circle Komutu Kullanımı Arc Komutu Kullanımı) (Ödev 4)
 3. Modifiye araçları: (Push Özelliği Detaylı Tanıtım, Offset Özelliği Detaylı Anlatım, Follow Me Özelliğinin Kullanımı, Text Özelliği Kullanımı, 3D Text Özelliği KullanımıTape Masure ve Protractor Özellikleri Kullanımı, Section Plane Özelliği, Dimension Özelliğinin Kullanımı, Axes Özelliği)(Ödev 5)
 4. SketchUp Modelleme işlemi:Temel Bina modellemesi(Ödev 6)
 5. SketchUp Test render işlemi:Dış mekan render işlemive öneri programlar(Ödev 7)

 

 

Adobe Photoshop eğitim programı 

 

 1. Arayüz Tanıtım, Yeni Proje ve Katmanlar: Yazılımın arayüzü hakkında genel bilgi aktarılacak, yazılımda yeni proje oluşturma ve katmanlar ile çalışma hakkında bilgi verilecektir (Ödev – 1)
 2. Temel Araçlar: Kes, kopyala, yapıştır, seç, kırp vb. düzenleme araçlarının kullanımı örneklerle açıklanacaktır (Ödev – 2)
 3. Renk, Filtre ve Yazı: Renk paletlerinin kullanımı, filtre uygulama ve metin öğeleri hakkında bilgi aktarılacaktır. (Ödev – 3)
 4. Adobe Illustrator eğitim programı 
 5. Arayüz Tanıtım, Yeni Proje ve Katmanlar: Yazılımın arayüzü hakkında genel bilgi aktarılacak, yazılımda yeni proje oluşturma ve katmanlar ile çalışma hakkında bilgi verilecektir (Ödev – 1)
 6. Temel Çizim Araçları, Renklendirme ve Yazı: Yazılımda basit şekiller oluşturma, bu şekilleri renklendirme ve çalışma metin öğeleri eklemek hakkında çalışmalar gerçekleştirilecektir. 

 

 

EĞİTMENLER

Talha AKSOY Özgeçmiş: 1985 yılında Eskişehir`de doğdu. Ankara Üniversitesinde Peyzaj Mimarlığı lisans eğitimi (2013) sonrası İspanya`da Cordoba Üniversitesinde Erasmus öğrenci değişimi programına (2012) ve Belçika Erasmushogeschool`da proje çalışmalarına katıldı. Anadolu Üniversitesinde Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yüksek lisans derecesini aldı. Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsünde proje asistanı olarak çeşitli peyzaj tasarım ve planlama projelerinde ve Açık Öğretim Fakültesi veri tabanı ve eğitim haritalarının hazırlanmasında konumsal istatistik çalışmaları ile haritalama projesinde yer aldı, "Çeperde: İstanbul Kara Surları" adlı serginin hazırlanma sürecinde görev aldı. Bunun yanında Geotasarım Bağlamında Peyzaj Tasarımı konusunda çalışmaları bulunmaktadır. Aynı zamanda, Christopher Whitehead (Newcastle Üniversitesi) ve Asu Aksoy Robins (Bilgi Üniversitesi) tarafından yürütülen TÜBİTAK – RCUK İkili İşbirliği Projesi ekibinde doktora bursiyeri olarak görev aldı. Halen TÜBİTAK 2211-C Öncelikli Alanlara Yönelik Yurt İçi Doktora Burs desteği ile Eskişehir Teknik Üniversitesinde Uzaktan algılama ve CBS üzerine doktora eğitimine devam etmektedir.

Serhat SARI Özgeçmiş: Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü`nden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri yüksek lisans programında web tabanlı CBS uygulamalarında tasarım ve sunum teknikleri üzerine yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Hoover, A Design Team ve Eşçelik firmalarında staj ve proje çalışmalarında bulundu. Anadolu Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Bursa Osmangazi Belediyesi Ziraat Parkı ve Bursa Uludağ Dobruca Doğa Parkı için Atınç Özdemir ile birlikte kent mobilyaları tasarladı. 2015 – 2016 senelerinde, yürütücülüğünü TÜBİTAK araştırma projesi, TÜBİTAK-RCUK İkili İş birliği projesi ve Anadolu Üniversitesi bünyesinde farklı bilimsel araştırma projelerinde görev aldı. Koç Üni. Anadolu Medeniyetleri Müzesi`nde sahnelenen "Çeperde: İstanbul Kara Surları" adlı serginin hazırlanma sürecine katkıda bulundu. Görsel tasarım, haritalama ve dijital sanatlar ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir. Halen Eskişehir Teknik Üniversitesi Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Anabilim Dalı`nda video oyunları ve uzamsal düşünme kuramı üzerine doktora çalışmasını sürdürmektedir. 

 

Okunma Sayısı 244
Fotoğraf Galerisi