TMMOB Peyzaj Mimarları Odası
TMMOB
Peyzaj Mimarları Odası
UCTEA CHAMBER OF LANDSCAPE ARCHITECS

1 Eylül "dünya Barış Günü"

GENEL MERKEZ
31.08.2020 (Son Güncelleme: 01.09.2020 08:12:04)

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk`ün temennisini paylaşıyoruz; "Yurtta sulh, cihanda sulh."

 Almanya`nın 1939 yılında Polonya`yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı‘nı başlattığı tarih olan 1 Eylül, tüm dünyada tekrar aynı acılar yaşanmasın diye "Dünya Barış Günü" olarak ilan edilmiştir.

Dünya Barış Gününün ilanının üzerinden 81. yıl geçmiş olmasına rağmen "savaşlar olmasın, silahlar sussun, sömürüler son bulsun" sloganları ne yazık ki sadece iyi niyetli bir temenni olmaktan ileriye gidememekte, 8 milyara yaklaşan dünya nüfusunu besleyecek gıda kaynağı, temiz su kaynağı, çevre kirliliği, global iklim değişikliği gibi sorunlar artık günlük hayatımızı ciddi bir şekilde tehdit etmekte iken, modern dünya yine silahlanma ve uzayda kolonileşme gibi unsurlara servetler harcamaktadır.

Barış bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz şeydir. İnsanlık tarihi kadar eski olan pandemiler ve salgın hastalıklar, günümüzde yine ortaya çıkmış, dünyanın en modern ülkelerinde bile tıp sistemlerinin böyle bir salgın karşısında ne kadar çaresiz olduğunu göstermiş, doğanın korunmamasının ve tahrip edilmesinin ne kadar ağır sonuçlar doğuracağını göstermiştir. Benzer şekilde son zamanlarda Avusturalya dan Kuzey Amerika ya kadar, global iklim değişikliğinin yol açtığı kasırgalar, seller, orman yangınları milyonlarca canlının hayatına mal olmuş, telafisi çok zor zararlara neden olmuştur. 

Bu tür sorunlara çözümler ancak küresel bir anlayışla sağlanacaktır ki bunun da ilk şartı tüm ülkeler arasında adaleti sağlayacak bir barışı tesis etmek olacaktır. 

Adil paylaşım sağlandığı takdirde yeryüzündeki tüm canlılara yetecek kadar kaynak olduğu fakat petrol için, toprak için, para için, güç için, hegemonya için yaşanan savaşlar nedeniyle bunların da bir gün tükenebileceği herkesçe bilinen bir gerçektir.

Savaş ancak ülke topraklarının korunması, güvenliğin sağlanması için gerekli bir durumdur. Devletler ülke bütünlüğünü, vatandaşlarını, kadınlarını, çocuklarını korumalıdır bunu yaparken de diğer ülkelerle barışı sağlamak ve bunu sürdürmek için her türlü imkanı kullanmalıdır. 

 TMMOB Peyzaj Mimarları Odası olarak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk`ün temennisini paylaşıyoruz; "Yurtta sulh, cihanda sulh."

 

TMMOB Peyzaj Mimarları Odası

13. Dönem Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı 41
Fotoğraf Galerisi